Audioprogram Revoluce v učení
Jak se učit méně a naučit se více

jak-se-spravne-ucit.jpgÚspěch ve škole nezávisí pouze na tom, jak chytří jsme se narodili. Daleko více závisí na délce domácí přípravy.

Studium je jako sport; kdo chce být úspěšný, ten musí trénovat. Kdo sportuje, ten musí vědět, jak správně cvičit, kdo studuje, ten musí vědět, jak se správně učit.

Jak se tedy správně učit?

1. Určete si stálé místo na učení

Místo na učení je velmi důležité. Ideální je učit se ve svém pokoji, kde máte klid a dostatek prostoru, svůj psací stůl a židli. Učte se v dobře větraném a osvětleném pokoji. Před učením si připravte všechny pomůcky a poznámky a ukliďte si. V nepořádku se vám bude učit špatně. Nerozptylujte se počítačem nebo televizí, přepněte si mobilní telefon do tichého režimu. Pokud vám vyhovuje učení v posteli - učte se. Důležitá je pohoda.

2. Sestavte si plán studia

Plánováním času můžete mnoho času získat. Možná se to nezdá, ale je to tak. Tím, že si svůj čas rozplánujete, budete ho mít dostatek na učení, koníčky i na kamarády. Pořiďte si diář, kde si budete zapisovat datum zkoušení, písemky apod. Učte se ve stejnou dobu. Aspoň přibližně. Před učením si napište, co všechno vás čeká: písemné úkoly, slovíčka, příklady, test. Snažte se svůj plán dodržet.

3. Odreagujte se

Učte se v kratších blocích. Přestávky mezi učením jsou důležité, protože nám pomáhají udržet pozornost a bdělost, jak dlouho potřebujeme. Náplň těchto přestávek může být různá; uvařte si čaj, pusťte si relaxační hudbu, zacvičte si, vyvětrejte. Prostě se odreagujte.

4. Pište si poznámky

Mnoho lidí vidí  psaní poznámek jako zcela zbytečnou a hlavně nudnou věc. Dobře napsané poznámky z výkladu učitele však mají několik zásadních výhod: jsou to základní informace, ostatní si doplníte z literatury, je to záznam vašeho myšlení - své poznámky nejlépe pochopíte vy sami, psaním poznámek ukládáte informace do své paměti a samozřejmě - doma se máte čeho chytit. Při vedení poznámek si barevně značte nadpisy, čleňte si poznámky do důležitých bodů, podtrhávejte si to, co je pro vás důležité. Někteří studenti si vystačí s tím, že si své poznámky několikrát přečtou a informace zůstanou v paměti.

5. Používejte při studiu co nejvíce smyslů

Zapamatovat si důležité informace je složitý proces. Proti němu stojí proces zapomínání. Cílem učení je znemožnit zapomenutí naučených poznatků. Jak takové zapomínání vypadá?

  • první den si pamatujete zhruba polovinu z přečtených dvou stran z učebnice
  • druhý den po přečtení klesne množství informací na nepatrný zlomek
  • zhruba za týden si mlhavě vzpomenete, že jste něco četli

Co vám pomůže přesunout informace do dlouhodobé paměti?

Jsou lidé, kteří si lépe pamatují informace, když je vidí - vizuální typy; někteří potřebují text slyšet - auditivní typy, nebo obojí - audiovizuální typy a pak jsou haptické typy - nejlépe přijímají informace dotekem. Obecně však dochází k zafixování poznatků přes více cest najednou. Nejlepší je tedy používat kombinaci více smyslů:

  • Zrak - barevně si podtrhávejte důležité části textu, nadpisy si kroužkujte, apod.
  • Sluch - říkejte si pro sebe nahlas naučené věci
  • Hmat - pište si vlastními slovy naučené věci

Jak se správně učit?

Učte se nahlas, podtrhávejte si text, kreslete schémata, dělejte si poznámky, používejte různé barvy na označení nadpisů - udělejte si z učení hru. Dělejte to, co vás baví.

„Učit se bez přemýšlení je zbytečné. Přemýšlet bez učení je nebezpečné.“ (Konfucius)

„Učíš-li se proto, aby sis zapamatoval, zapomeneš. Učíš-li  se proto, abys porozuměl, zapamatuješ si.“ (Konfucius)

Na závěr: Další tipy, jak se správně učit se dozvíte zdarma na internetové přednášce Naučte se, jak se učit s dokonalým sebevědomím.

Licence Creative Commons

Jak se efektivně naučit anglicky

angličinaČasto o sobě říkáme, že na to či ono nemáme buňky, že se nikdy nenaučíme cizí jazyk - nemáme na to hlavu. Dovolte mi, poopravit váš názor pomocí 7 triků, jak se naučit anglicky. Budete-li se držet uvedených rad, uvidíte, že svůj názor změníte a zároveň si angličtinu zamilujete. Proč? Protože se stane vaší součástí, hluboce se ve vás zakoření. Většina lidí čelí, v učení se novému jazyku, strachu, že nebudou říkat věci správně, nebo že budou vypadat hloupě, takže raději nemluví vůbec. 

Jako všechno, i angličtina, vyžaduje praxi. Nedovolte, aby vám strach svázal jazyk a zabránil k získání toho, po čem toužíte.

„Uvědomte si, že vůbec nezáleží na nějakém zvláštním jazykovém nadání či speciální inteligenci, ale pouze a jen na každodenním hlasitém nácviku anglických vět a slovních spojení, tj. na počtu opakování, které angličtině věnujeme.“

7 triků, jak se naučit anglicky

  1. Neučte se slovíčka - učte se fráze
  2. Nestudujte gramatiku
  3. Učte se svýma ušima - poslouchejte, poslouchejte...
  4. Opakujte nejméně 30- krát každou naučenou frázi
  5. Poslouchejte a opakujte krátké příběhy v různých časech
  6. Naslouchejte a odpovídejte na otázky
  7. Neberte se moc vážně

A. J. Hoge - americký učitel angličtiny, dospěl k závěru, že konvenční systém výuky vůbec neodpovídá potřebám studentů a nevede je přímo k cíli: rozumět rodilým mluvčím a plynule mluvit anglicky.

1. Neučte se slovíčka - učte se fráze

Změňte způsob, jakým jste doposud studovali angličtinu. Prvním krokem je  přestat studovat slovíčka. Neučte se je zpaměti. Rodilý mluvčí se učí fráze - skupiny slov, které patří přirozeně k sobě. Výzkum dr. Jamese Ashera dokazuje, že učení se pomocí frází je 4 -5 krát rychlejší, než když studujeme jednotlivá slova.

J. A. Hoge přímo říká:  „Nikdy nestudujte jednotlivá slova. NIKDY! Když najdete nové slovo, vždy si ho napište s frází, v níž se nachází. VŽDYCKY! Když se zkoušíte, vždy zkoušejte celou frázi, nikoliv pouze to samotné slovo!“

2. Nestudujte gramatiku

Mnoho lidí si zlepšilo mluvení - když přestali studovat gramatiku. Pravidla gramatiky vás nutí přemýšlet o angličtině, ale vy si přejete mluvit anglicky - bez přemýšlení! Nestudujte gramatiku a z nudy se rázem stane zábava.

3. Učte se svýma ušima - poslouchejte, poslouchejte...

Naslouchejte srozumitelné angličtině. Nečtěte učebnice - lepší je poslouchat! Ve většině škol se učí očima, ale chcete-li zlepšit své mluvení - učte se anglicky ušima. Naslouchejte angličtině, kterou poslouchají rodilí mluvčí. Naslouchejte skutečné angličtině, naslouchejte anglickým filmům, pořadům, písničkám, poslouchejte audia... Používejte skutečné anglické materiály, naučíte se rozumět angličtině od reálných rodilých mluvčích.

4. Opakujte nejméně 30- krát každou naučenou frázi

Nestačí znát definici, nestačí se naučit v krátké době mnoha slovům. Je potřeba uložit každou frázi hluboko do mozku. Abyste se naučili mluvit anglicky, musíte každou lekci mnohokrát opakovat - nejméně třicetkrát, tj. 3- krát denně po 10 dní.

Tajemství pro snadné mluvení: Učte se do hloubky!

5. Poslouchejte a opakujte krátké příběhy v různých slovesných časech

Nejlepším způsobem, jak se naučit anglicky je používat příběhy v různých časech a různými gramatickými druhy. Najděte si příběh v přítomném čase a nechte si ho namluvit v různých časech. Naslouchejte těmto příběhům a vaše gramatika se automaticky zlepší. Je to jednoduché a vy uspějete. Budete používat správnou gramatiku přirozeně.

6. Naslouchejte a odpovídejte

Naslouchejte krátkým příběhům, které obsahují snadné otázky. Odpovídejte na ně. Pokaždé, když uslyšíte otázku, zastavte se a zodpovězte ji. Jak to nejlépe udělat? Požádejte rodilého mluvčího, aby vám vyprávěl příběh a k němu pokládal snadné otázky. To vás naučí rychle myslet v angličtině! Naučíte se mluvit anglicky bez přemýšlení.

7. Neberte se moc vážně

Nepropadejte panice, když vám to hned nepůjde. Nic se tím nevyřeší. Pusťte si pěknou anglickou písničku (pokud máte možnost, sežeňte si k písničkám jejich texty), a jen relaxujte v tichu. Pomáhá to! Budete v pohodě a učení vám půjde mnohem snadněji.

Vynikajícím předpokladem, jak se naučit anglicky, je, že se budeme angličtinou zabývat těsně před spaním. Náš biologický počítač  bude mít možnost studovanou látku přeformátovat a uložit.  Zapamatujte si: 15 minut intenzivní práce je mnohdy víc, než několik hodin.

Pokud se chcete naučit  i dobře psát, tak stejné množství času, jako vyslovování věnujte i opisování správně napsaných anglických vět.

Nejdůležitějším předpokladem úspěšného osvojení cizího jazyka je naše chuť si ten který jazyk osvojit - naprogramovat náš mozek na úspěch. Naprogramujte se pomocí 7 pravidel učení angličtiny, které se dozvíte v internetové přednášce Jak se efektivně naučit angličtinu.

A nezapomeňte... ZAŽÍVAT ÚSPĚCH při učení se angličtiny!

Licence Creative Commons

b-990x210-seznam-leaderboard.jpg